S-Rank - www.carniflora.czS-Rank
 • semena
  semena
 • očištěná semena
  očištěná semena
 • Zamia pygmaea
  Zamia pygmaea
 • starší rostlina v BZ města Prahy
  starší rostlina v BZ města Prahy

Zamia pygmaea

Keják trpasličí Zamia pygmaea

Semena tohoto nejmenší cykasu světa jsem si objednal ze zahraničí. Na internetu jsem po nich dloho pátral  a následně hledal jak cykas nejlépe naklíčit a dle získaných informací jsem  výsev provedl následujícím způsobem:


 

Semena jsem zbavil obalů a po důkladném omytí jsem je na cca 24 hodin ponořil do vlažné vody.

 

Následně jsem si připravil navlhčený substrát z kokosové drti (lignocel) a semena do něj na široko zatlačil. Tak aby přibližně horní polovina semen byla nad substrátem. Květníky se semeny jsem umístil v malém plastovém pařníčku na radiátor v blízkosti okna. Skleník posazený na topení v blízkosti okna udržoval semenům vysokou vlhkost a spodní teplo (cca 25-30 °C). Větrací otvory jsem ponechal pootevřené aby nedošlo k přílišnému bujení plísní a hub a vzduch se mohl alesoň částečně obměňovat.

 

Po cca dva měsíce se prakticky se semeny nic nedělo a já více méně úspěšně bojoval s drobnými "roztoči" jenž začali tyto semena napadat. (pomohl až opakovaný pravidelný postřik mospilanem) Z 6 vysetých semen  dvě cca v třetím měsíci po výsevu praskli a začal z nich vyrůstat klíček,  u jednoho semene jsem nestačil včas zasáhnout a klíček byl zničen již zmíněnými roztoči. Nicméně jedna rostlinka vyvázla bez úhony a nyní přibližně po půl roce a jednom přesazení se má čile k světu.  Přesazoval jsem ji ze sterilního kokosového substrátu až ve stádiu prvních lístků a nevypadala že by strádala nedostatkem živin. nyní je umístěna v květináčku 7x7x 18cm. Pěstební substrát je směs domácí produkce skládající se z: zeminy pro kaktusy, seramisu, PRP SOL a hnojiva osmocote 6M.