S-Rank - www.carniflora.czS-Rank
  • rašeliniště
    rašeliniště
  • rašeliniště
    rašeliniště

Rašeliniště

 

Rašeliniště,

slatě, blata, třasoviska,...  - mnoho je názvů pro místa od pradávna tajemná a nebezpečná, kde stačí jedinný chybný krok a zbyde z Vás jen chvějivý  obláček páry z posledního výdechu nad černou hladinou. A i ten vzápětí pohltí cáry mlhy vznášící se nad vlhkými koberci mechu plné těžké omamné vůně tlejícího větvoví. I z těchto důvodů se tato místa s houpavě zrádnou půdou stala domovem mihotavých pablesků bludiček a rejdištěm dalších stvoření z legend a bají.

 

Ale i mezi smrtelníky se tu a tam našli jedinci kterým rašeliniště učarovala a naučili se v nich nejen pohybovat a žít podle pravidel vepsáných do jemných lodyžek rašeliníku a spleti výhonků ostřic, ale věnovali jim část svého života.  Tito lidé: od hrdiny z románu Král šumavy, přes uměleckého génia Josefa Váchala, po moderní vědce Prof. RNDr. ing. Jana Jeníka, RNDr. Miroslava Nevrlého, RNDr. Bufkovou a další; ve mě probudili nadšení a zájem o rašeliniště, která bezesporu jsou jedinečnými klenoty naší přírody.

 

Přijměte tedy i Vy pozvání na putování po těchto divukrásných místech. Budu rád Vaši průvodcem při objevování krásy rašelinišť a rozmanitosti života v nich.


Cílem této stránky je postupně vytvořit pokud možno komplexní obrázek o rašeliništích (nejen) v České republice.   Již v současné době (červenec 2011) jsou zde jedinečné informace o rašeliništích které na českém internetu nikde jinde v souhrnné formě nenajdete. I nadále se bude množství lokalit a informací o nich rozšiřovat