S-Rank - www.carniflora.czS-Rank
  • Disksonia antarctica
    Disksonia antarctica
  • Dicksonia antarctica
    Dicksonia antarctica
  • Dicksonia antarctica
    Dicksonia antarctica
  • commons.wikimedia.org/wiki/File:Werrikimbe.jpg Autor:Cgoodwin
    commons.wikimedia.org/wiki/File:Werrikimbe.jpg Autor:Cgoodwin

Dicksonia antarctica

Dicksonia antarctica

 

Australská stromová kapradina tvořící vzpřímený „kmen“ na jehož vrcholu rostou tmavězelené široké listy které často dosahují délky přes 2m. Koruna kapradiny může dosáhnou průměru i 6m. Na spodní straně listů jsou typické shluky výtrusnic o průměru kolem 1 mm.

 

Roste velmi pomalu a ve své domovině dorůstá výšky až 15m, dle zkušeností pěstitelů z Anglie je reálné dosáhnout po mnohaletém pěstování v evropských podmínkách maximálně 5m. Při pěstování v nádobách je maximální výška ještě znatelně redukována.

 

Pochází z oblasti jihovýchodního Queenslandu, pobřeží Viktorie a Tasmánie. Vyskytuje se v oblastech s vysokým úhrnem srážek jak vertikálních (déšť) tak zejména horizontálních (mlhy), ve vlhkých lesích a podél vodotečí.

 

Zajímavost: dřeň kmene je i za syrova jedlá, vysoký obsah škrobu.

Pozor!!  Pleviny (chlupy a šupiny na listech) kapradin mohou působit značně dráždivě zejména pokud se dostanou na jemnou kůži, do očí či plic.

Substrát: vyžaduje organický, bohatý, vlhký, neutrální až kyselé reakce, přihnojování možné rohovinou, panuje mýtus že nevyžadují velký objem substrátu ale pro konstantní vlhkost, dostatečný prostor pro kořeny a i stabilitu rostliny doporučuji raději nešetřit s objemem nádoby.

 

Růst: pomalý

 

Nároky na světlo: Nízké, vyžaduje  polostín

 

Mrazuvzdornost: listy –2°C, kmen –10°C  (u starší rostliny ve volné půdě s krytem koruny)

 

Pěstování: přes léto - udržujte stále vlhký substrát, mulčování ,prospívá rosení koruny i kmene. V zimě - přesunout do bezmrazých prostor, případně zimní kryt s vyhříváním.

 

Výsev: kdykoli do teplého vlhkého prostředí. Klíčí 1-3 měsíce při teplotě 20°C, spory si uchovávají životnost až 10let. Je možné i vegetativní „množení“ oseknutím horní části rostliny a jejím následným zakořeněním (původní rostlina nejčastěji uhyne)

 

Pozor při koupi rostliny aby se nejednalo o rostlinu z volné přírody, podporovali byste tím poškozování přírody a decimovaní původní populace. Vyžadujte potvrzení o umělém vypěstování této kapradiny.