S-Rank - www.carniflora.czS-Rank
 • expozice pravěk v BZ Liberec
  expozice pravěk v BZ Liberec
 • expozice v BZ Liberec
  expozice v BZ Liberec
 • rozvíjející se list stromové kapradiny
  rozvíjející se list stromové kapradiny
 • list stromové kapradiny
  list stromové kapradiny

stromové kapradiny

 

Stromové kapradiny jsou u nás poměrně neprávem opomíjené exotické rostliny tropického a subtropického pásu.

Některé z nich lze  ovšem více méně úspěšně pěstovat i u nás. Jsou druhy jako například jedna z nejodolnějších stromových kapradin Dicksonia antarctica která dle mé konzultace s odborníky je schopná přežít i mráz až kolem -10°C (pouze v případě volného pěstování v půdě a dostatečně zakořeněné starší exempláře)

Leč přesto je vhodné tyto rostliny pěstovat v mobilných nádobách a před příchodem mrazů je umístit do bezmrazého světlého prostředí. (světlé chodby, zimní zhrady atd.)Při venkovním pěstování vyžadují stín až polostín, pozor na přímé slunce, stanoviště by pro optimální růst mělo mít vyšší vzdušnou vlhkost, pozor na stanoviště s prouděním vzduchu (ideální umístění u vodní plochy v závětří, kapradina zrcadlící se ve vodní hladině bude přidanou hodnotou nejedné zahrádky) substrát by neměl přeschnout a ani nesmí být trvale přemokřený.

 

Jejich exotický a pravěký vzhled si jistě získá mnohé příznivce. Nutno ovšem počítat s většími nároky na prostor neboť jak již název této nesourodé skupiny kapradin napovídá, nejedná se o žádné drobečky. Mezi takzvané stromové kapradiny řadíme kapradiny jenž vytvářejí "kmen".

Zpravidla jsou to příslušníci těchto čeledí: Dicksoniaceae a Cyatheaceae a některé další.