S-Rank - www.carniflora.czS-Rank
 • vitrína Carniflorarium
  vitrína Carniflorarium
 • osvětlovací rampa 110W
  osvětlovací rampa 110W
 • mlhovač s krytem
  mlhovač s krytem
 • max/min teploměr a vlhkoměr
  max/min teploměr a vlhkoměr

moje vitrína

Carniflorarium

- moje vitrína určené převážně k pěstování masožravých rostlin

 

Vitrína:


Celoskleněná lepená vitrína o rozměrech (šíře) 80cm x (hloubka) 50cm x (výška) 50cm. V provedení s dvojitým větráním pro přirozenou cirkulaci vzduchu bez potřeby nuceného větrání ventilátorem. Spodní větrání je z důvodu vyšší pevnosti celé konstrukce provedeno z děrovaného hliníkového plechu a je umístěno pod šoupacími dvířky v přední části,  toto řešení eliminuje možnost zamlžování pohledové strany vitríny. Horní větrání o šířce 2cm, je téměr u zadní stěny aby přirozený proud vzduchu procházel celou vitrínou a je zakryto jemnou kovovou sítí aby tudy nemohl uniknout případný krmný hmyz. V horní polovině jsou po stranách vlepeny skleněné lišty pro umístění posuvných skleněných polic ve dvou úrovních. Police jsou v šíři 20cm a jsou vystuženy skleněným zpevňovacím žebrem aby bezproblémů unesly plné osazení i těžkými květináči mokré rašeliny. Dolní police je umístěna ve výšce 25cm a druhá o 10cm výše. Police jsou používány jak pro výsevy tak pro pěstování mladých rostlin s vyššími nároky na světlo.

Vitrína je umístěna na tenké polystyrenové desce s reflexní folií, stejná deska je i za zadní stranou vitríny.

 

Vitrínu na zakázku dle mého návrhu vyrobila firma Teraechis

 

Osvětlení:


K osvětlení je použita osvětlovací kovová rampa s elektronickými předřadníky a kompaktními zářivkovými trubicemi o výkonu 2x 55W a s celkovým světelným tokem 9 600 lm. Použité  CLF trubice se čtyřpinovou paticí 2G11 s tokem 4800lm a teplotou chromatičnosti 6 400°K (chladná bílá) údajně pro růst více vhodná část spektra. Součastí osvětlovací rampy je vysoceodrazná plocha reflektoru z leštěného hliníku. Pro odtah teplého vzduchu v letních měsících jsem do tělesa instaloval 5V ventilátor s regulátorem otáček. (prozatím není používaný) Světlo je spínano pomocí spínacích hodin od 7:00 do 21:00 tj 14 hodinový cyklus.

 

 

Vlhkost vzduchu:

 

Používám ultrazvukový mlhovač M-011 o výkonu 300ml/hod, umístěný v plastovém boxu proti nadbytečnému rozstřiku vody. Z mlhovacího boxu vytéká vyrobená mlha pouze určeným otvorem. Mlhovač je spínán v 20 navolených intervalech každou půl až hodinu s nastavenou dobou chodu 2-5minut.

 

Teplota:

 

Vitrína není vytápěná s ohledem na pěstované druhy rostlin které preferují spíše chladnější klima. Vitrína je nepřímo vyhřívaná osvětlovací rampou a teplota vzduchu se přirozeně mění se vzdáleností od zdroje světla. Dolní část je nejchladnější.

 

Příslušenství:

 

Teplota a vlhkost je monitorována pomocí digitálního teploměru a vlhkoměru se záznamem maximálních a minimálních hodnot. Teploměr měří hodnoty na dvou místech. Další přídavný teploměr používám pro hlídání teploty povrchu substrátu u heliamphor.

Pro ovládání osvětlení a mlhovače slouží digitální a mechanické zásuvkové spínací hodiny.