S-Rank - www.carniflora.czS-Rank
  • panorama jezerní slatě
    panorama jezerní slatě
  • Jezerní slať
    Jezerní slať
  • kleč na Jezerní slati
    kleč na Jezerní slati

Jezerní slať

přírodní památka Jezerní slať

 

Kraj: Plzeňský

 

stupeň ochrany: 1 zóna národního parku Šumava, přírodní památka

 

zpřístupnění: Zpřístupněna naučnou stezkou s povalovým chodníkem, a dvoupatrovou vyhlídkovou věží s výhledem na značnou část slatě. Možnost parkování na začátku naučné stezky.

 

typ: Horské vrchoviště (rozvodnicového typu)

 

rozloha: 103 ha ve spojení s 1.zonou NP Kvildský potok 208 ha.


nadmořská výška: 1058-1075 mnm

 

Rozsáhlé rašeliniště s již zarostlým jezerem po kterém nese jméno.

Vrchovištní rašeliniště  (rozvodnicového typu -  rozvodí Vltavy a Otavy) Nedaleko  silnice z Kvildy na Horskou Kvildu v NP Šumava. Maximální mocnost rašelinné vrstvy uváděna až 7,6m, průměrně 2,5m. Zbytky zarostlého jezírka jsou patrné v nepřístupné části při severním okraji. (jezero je již bez otevřené hladiny) Dále jsou na ploše patrné stopy narušení území dřívější těžbou rašeliny (1934). Jedná se o extrémně chladné území  (průměrná teplota kolem 2°C) a jsou zde časté teplotní minima. Vysoký roční úhrn srážek 1200-1300mm.

 

Flóra: Roste zde bříza zakrslá Betula nana, vlochyně bahenní, brusnice brusinka, šicha černá, ostřice zobánkatá, ostřice chudokvětá, klikva bahenní, kyhanka sivolistá a rosnatka okrouhlolistá, vřes obecný, šicha černá.

 

Níže můžete spustit  prezentaci fotografií z této lokalityPoužité zdroje informací: Šumavská rašeliniště ISBN:80-254-2149-9 ;  Leták NP Šumava Jezerní slať, 2006, RNDr. Bufková