S-Rank - www.carniflora.czS-Rank
 • Monosolenium tenerum v nádrži
  Monosolenium tenerum v nádrži
 • Monosolenium tenerum nabízené množství
  Monosolenium tenerum nabízené množství
 • Monosolenium tenerum
  Monosolenium tenerum
 • přibližné množství rostliny
  přibližné množství rostliny

Monosolenium tenerum


Monosolenium křehké


Často uváděná pod chybným jménem Monoselenium a v anglicky mluvících zemích bývá označována jako Round Pellia.

tato vodní játrovka je v přírodě nesmírně vzácná a vyskytuje se v malých populacích na území Číny, Thajwanu, Indie a Japonska, někdy též uváděna v Thajsku.

Často je označován jako živoucí fosilie a přirovnáván k vodnímu jinanu Gingo biloba

V umělých podmínkách je díky zájmu akvaristů poměrně hojná a pro svůj atraktivní vzhled a nevysoké nároky na prostředí (zejména nevyžaduje výkonné osvětlení ani dodávání CO2) často vyhledávaná jak do modních nanoakvárií s krevetami tak i jako rostlina do popředí, případně k vyvazování na kořeny a skalky kde za krátko dokáže vytvořit vysoce efektní obláčky a kaskády.

Lupenitá stélka je těžší než voda a proto nemá tendence vyplavávat jako ostatní podobné rostliny. K podkladu se může uchytit pomocí rhizoidů (pakořínků) které jsou ovšem jako celá rostlina poměrně křehké a tak větší nápor ryb či proudění vody nemusí vydržet. Vhodné je tedy na exponovanější místa rostlinu vyvázat pomocí vlasce či síťky.

Při nízké intenzitě osvětlení vytváří úžší vytáhlejší větvené stélky. Pod výkoným osvětlení a s přidáváním CO2 rostlina roste poměrně rychleji a vytváří kompaktnější trs s širokými stélkami a často může i "bublinkovat" vysokou tvorbou kyslíku. Je poměrně tolerantní na rozsah teplot 5°C -30°C a snese i široký rozsah tvrdosti 1-30 dH, k pH je též tolerantní, uváděn je rozsah 5-8 i když kyselejší prostředí by též mohla zvládnout ale to nemám vyzkoušeno.

.